42. König Ludwig Lauf - Saturday FT

cross country skiing
DATE :1.2.2014 PLACE  :Oberammergau

Selected athletes overview

Selected athletes will be displayed here. Currently nothing selected.
EXPORT :   XLS
Results -
Loading...
Rank Bib Fullname Nat. Year Club fiscode Category Time Gap 9,5 km # 23 km # 32,5 km #
DISPLAY ON PAGE
Rank Bib Fullname Nat. Year Club fiscode Category Time Gap 9,5 km # 23 km # 32,5 km #
1 4554 athlete detail GUNDERSEN Tore Martin Sobak NOR 1987 Team Coop Talent 3420516 1. /  H 21 1:44:31.9 0:00:00.0 21:33.0 2 0:52:33.2 6 1:14:38.2 1
2 4601 athlete detail ROCAREK Jiri CZE 1983 Fischer Racing Team --- 1. /  H 31 1:44:35.4 0:00:03.5 21:32.1 1 0:52:30.1 1 1:14:39.0 3
3 4655 athlete detail DE ZOLT Roberto ITA 1970 Padola --- 1. /  H 41 1:45:41.7 0:01:09.8 21:38.2 7 0:52:32.9 5 1:14:38.5 2
4 4058 athlete detail SEIFERT Benjamin GER 1982 Fischer Racing Team --- 2. /  H 31 1:46:59.7 0:02:27.8 21:37.1 4 0:52:34.9 11 1:15:05.2 4
5 4061 athlete detail BRANDNER Alexander AUT 1992 --- --- 2. /  H 21 1:47:01.0 0:02:29.1 21:36.4 3 0:52:34.1 9 1:15:07.0 7
6 4057 athlete detail RATH Tobias GER 1985 SALOMON-LEKI-RACINGTEAM --- 3. /  H 21 1:47:01.3 0:02:29.4 21:37.8 6 0:52:31.7 2 1:15:06.1 5
7 4553 athlete detail ESCHER Toni GER 1990 Fischer Racing Team --- 4. /  H 21 1:47:01.4 0:02:29.5 21:38.3 8 0:52:32.5 3 1:15:07.1 8
8 4055 athlete detail LEMMERER Harald AUT 1991 --- --- 5. /  H 21 1:47:03.7 0:02:31.8 21:38.5 9 0:52:32.5 3 1:15:06.6 6
9 4021 athlete detail BIANCHI Eugenio ITA 1985 Team Enervit --- 6. /  H 21 1:49:44.9 0:05:13.0 21:37.7 5 0:52:34.5 10 1:15:59.1 9
10 4385 athlete detail SIEBER Manuel GER 1990 SALOMON LEKI RACING TEAM --- 7. /  H 21 1:51:06.8 0:06:34.9 21:40.9 12 0:52:58.1 12 1:17:36.0 11
11 4580 athlete detail ANGELI Johannes GER 1991 Wiggensbach --- 8. /  H 21 1:52:37.6 0:08:05.7 21:38.8 10 0:52:33.6 7 1:17:12.5 10
12 4392 athlete detail RÄSS Daniel SUI 1974 --- --- 1. /  H 36 1:53:06.3 0:08:34.4 22:19.5 17 0:54:53.4 18 1:19:57.1 14
13 4068 athlete detail KRIZ Jan CZE 1975 SALOMON-LEKI-RACING-TEAM 3150442 2. /  H 36 1:53:06.9 0:08:35.0 22:39.2 19 0:54:52.9 17 1:19:59.0 17
14 4579 athlete detail BALLERSTEDT Roland GER 1966 Issny --- 1. /  H 46 1:53:09.8 0:08:37.9 22:18.5 15 0:54:51.8 15 1:19:57.8 15
15 4567 athlete detail WEISHÄUPL Andreas GER 1992 Salomon Leki Racingteam 3200444 9. /  H 21 1:53:13.9 0:08:42.0 21:40.6 11 0:54:03.8 14 1:19:58.4 16
16 4594 athlete detail LOKHOV Nikolay RUS 1986 Nerechta Kostromskaya oblast 3480516 10. /  H 21 1:53:14.2 0:08:42.3 21:43.0 14 0:54:03.4 13 1:19:32.6 13
17 4066 athlete detail LAU Florian GER 1988 SV Oberreute --- 11. /  H 21 1:53:18.9 0:08:47.0 22:38.5 18 0:54:52.2 16 1:20:00.1 19
18 4003 athlete detail MELLERT Michael GER 1972 Weiler Simmerberg --- 2. /  H 41 1:53:20.6 0:08:48.7 22:18.9 16 0:54:54.3 20 1:19:59.6 18
19 4064 athlete detail WACHLIN Johannes GER 1979 --- --- 3. /  H 31 1:53:56.3 0:09:24.4 21:41.3 13 0:52:33.6 7 1:18:59.4 12
20 4559 athlete detail REICHART Matthias GER 1991 SkizugGebAufklBtl230 --- 12. /  H 21 1:54:02.9 0:09:31.0 23:08.7 23 0:55:37.0 21 1:20:48.6 21
21 4369 athlete detail WAGENFUEHR Thomas SUI 1971 Langlauf-Club Davos --- 3. /  H 41 1:54:24.1 0:09:52.2 23:10.2 26 0:55:39.3 25 1:20:49.5 22
22 4062 athlete detail PROPP Jurij GER 1980 SALOMON-LEKI-RACINGTEAM --- 4. /  H 31 1:55:09.0 0:10:37.1 22:39.2 19 0:55:37.0 21 1:20:51.2 24
23 4031 athlete detail CONFORTOLA W. Antonella ITA 1975 corpo forestale dello stato --- 1. /  D 36 1:55:11.4 0:10:39.5 23:09.1 24 0:55:37.4 23 1:20:51.4 25
24 4295 athlete detail PLETZER Franco AUT 1975 --- --- 3. /  H 36 1:55:12.0 0:10:40.1 22:39.7 21 0:54:53.9 19 1:20:00.7 20
25 4001 athlete detail PUMP Carsten GER 1976 SALOMON-LEKI-RACINGTEAM 3200044 4. /  H 36 1:58:14.4 0:13:42.5 22:40.4 22 0:55:39.7 26 1:21:24.6 26
26 4051 athlete detail MÜLLER Florian GER 1970 Bayrischzell --- 4. /  H 41 1:58:22.6 0:13:50.7 23:10.9 27 0:55:38.7 24 1:20:50.7 23
27 4429 athlete detail MELOY Jakob NOR 1993 PWT --- 13. /  H 21 1:58:34.1 0:14:02.2 23:52.9 33 0:57:48.7 38 1:23:35.4 28
28 4028 athlete detail IHLE-HANSEN Hakon NOR 1984 BSK --- 14. /  H 21 1:58:34.6 0:14:02.7 23:55.4 37 0:57:48.4 37 1:23:36.9 32
29 4238 athlete detail STRUNA Martin CZE 1979 Silvini Ski Trab team 3150377 5. /  H 31 1:58:35.7 0:14:03.8 23:37.6 28 0:57:47.5 33 1:23:39.2 37
30 4643 athlete detail PATERNOSTER Florian GER 1983 Regen --- 6. /  H 31 1:58:38.0 0:14:06.1 23:51.4 31 0:57:50.6 45 1:23:38.2 35
31 4415 athlete detail THOMA Holger GER 1971 SZ Brend --- 5. /  H 41 1:58:39.4 0:14:07.5 23:58.5 42 0:57:49.4 40 1:24:03.5 39
32 4485 athlete detail NIEVERGELT Andrea SUI 1983 Club 83 --- 7. /  H 31 1:58:39.8 0:14:07.9 23:54.9 36 0:57:48.1 35 1:23:36.9 32
33 4552 athlete detail SCHALLER Rico GER 1976 Team Fischer --- 5. /  H 36 1:58:45.2 0:14:13.3 23:38.8 30 0:57:50.0 43 1:23:39.8 38
34 4638 athlete detail VASSBOTN Bjoern Ole GER 1967 Volda --- 2. /  H 46 1:58:50.4 0:14:18.5 23:56.6 39 0:57:47.2 32 1:23:38.6 36
35 4226 athlete detail IAKHIN Rinat RUS 1968 Sakhalin --- 3. /  H 46 1:58:52.3 0:14:20.4 23:52.5 32 0:57:45.6 29 1:23:34.8 27
36 4035 athlete detail BURGO Manuel SUI 1982 ASV Arunda Schleis --- 8. /  H 31 1:58:52.4 0:14:20.5 23:54.0 34 0:57:49.9 42 1:23:36.2 30
37 4680 athlete detail MÜLLER Jessica GER 1988 xc-ski.de Skimarathon Team --- 1. /  D 21 1:58:56.3 0:14:24.4 23:57.3 40 0:57:49.0 39 1:23:36.2 30
38 4004 athlete detail REJZEK Martin GER 1972 Eintracht Braunschweig 3150325 6. /  H 41 1:59:40.8 0:15:08.9 23:09.7 25 0:56:19.3 27 1:23:35.4 28
39 4302 athlete detail SMOLYAKOV Alexandr RUS 1969 Nerechta Kostromskaya oblast --- 7. /  H 41 2:00:19.9 0:15:48.0 24:05.7 45 0:57:45.0 28 1:24:10.5 41
40 4289 athlete detail NEEMELA Tarmo EST 1968 Eesti Sportlane --- 4. /  H 46 2:00:21.7 0:15:49.8 24:06.3 46 0:57:50.3 44 1:24:09.8 40
41 4617 athlete detail ZEMMRICH Kevin GER 1989 SSV Sayda 3200201 15. /  H 21 2:00:26.1 0:15:54.2 23:54.5 35 0:57:49.5 41 1:23:37.7 34
42 4624 athlete detail RIIHIJÄRVI Ilpo FIN 1972 Raahe --- 8. /  H 41 2:01:36.4 0:17:04.5 25:23.5 65 0:58:53.7 48 1:25:33.3 47
43 4006 athlete detail NURMI Kari FIN 1961 Laukkosken Taimi --- 1. /  H 51 2:01:39.8 0:17:07.9 23:56.0 38 0:57:46.6 31 1:24:28.4 44
44 4472 athlete detail LEHNUNG Kai-Uwe GER 1968 Grün-Weiss-Pirna --- 5. /  H 46 2:01:40.3 0:17:08.4 24:01.0 44 0:57:47.8 34 1:25:00.4 46
45 4020 athlete detail NURMI Janne-Pekka FIN 1967 Laukkosken Taimi --- 6. /  H 46 2:01:47.6 0:17:15.7 24:00.3 43 0:57:46.0 30 1:24:31.6 45
46 4017 athlete detail BÄR Andreas GER 1984 --- --- 16. /  H 21 2:01:54.0 0:17:22.1 25:18.8 59 0:59:44.8 61 1:26:32.5 51
47 4009 athlete detail ANTOKHIN Yury BLR 1966 Orsha-ski-marathon --- 7. /  H 46 2:02:43.4 0:18:11.5 24:17.6 48 0:58:48.2 47 1:26:31.2 48
48 4467 athlete detail HENNIG Manfred GER 1967 München --- 8. /  H 46 2:02:43.4 0:18:11.5 24:54.4 55 0:58:59.8 51 1:26:32.3 50
49 4382 athlete detail KUTTER Michael GER 1965 --- --- 9. /  H 46 2:02:45.2 0:18:13.3 23:57.8 41 0:57:51.0 46 1:24:12.6 43
50 4005 athlete detail MEIER Lukas SUI 1991 SAS Zürich --- 17. /  H 21 2:02:47.2 0:18:15.3 23:38.2 29 0:57:48.2 36 1:24:12.0 42
51 2061 athlete detail DONZALLAZ Nicole SUI 1982 Team Rossignol-Crazy Suisse-New-Work 3515009 1. /  D 31 2:02:48.2 0:18:16.3 24:31.6 52 0:58:59.2 50 1:26:31.6 49
52 4608 athlete detail HAMMERLE Rainer GER 1964 --- --- 10. /  H 46 2:02:53.8 0:18:21.9 24:18.1 49 0:59:00.5 52 1:26:32.9 52
53 4640 athlete detail BORUTOVA Kamila CZE 1975 Salomon Nordic Team 3155036 2. /  D 36 2:03:39.6 0:19:07.7 24:20.6 51 0:58:58.5 49 1:26:56.7 57
54 4370 athlete detail WAGENFUEHR Sandra SUI 1971 Rossignol Skiteam --- 1. /  D 41 2:03:39.8 0:19:07.9 25:19.2 60 0:59:42.6 58 1:26:55.4 54
55 4566 athlete detail WIPPER Andreas GER 1965 Holzkirchen --- 11. /  H 46 2:03:48.8 0:19:16.9 25:20.0 61 0:59:42.1 57 1:26:56.2 55
56 4551 athlete detail KUISLE Michael GER 1995 --- --- 1. /  J 19 M 2:03:48.9 0:19:17.0 25:18.5 58 0:59:43.2 59 1:26:54.8 53
57 4010 athlete detail WITTMANN Robert GER 1985 Kempten --- 18. /  H 21 2:03:49.9 0:19:18.0 24:53.9 54 0:59:41.3 56 1:26:57.1 58
58 4416 athlete detail HERR Jochen GER 1970 SZ Brend --- 9. /  H 41 2:03:54.8 0:19:22.9 24:55.0 56 0:59:43.7 60 1:26:56.4 56
59 4676 athlete detail FEISTENAUER David AUT 1994 --- --- 2. /  J 19 M 2:04:59.4 0:20:27.5 26:23.0 109 1:00:27.7 62 1:28:18.4 62
60 4390 athlete detail MEDACK Thomas GER 1976 Team Slow --- 6. /  H 36 2:05:03.0 0:20:31.1 25:37.2 77 1:00:34.2 72 1:28:20.9 66
61 4582 athlete detail SAKHAROV Vladimir RUS 1965 Kostroma --- 12. /  H 46 2:05:07.2 0:20:35.3 25:50.2 83 1:00:31.6 66 1:28:18.0 61
62 4093 athlete detail KVALE Steinar NOR 1970 Brandbu IF Norway --- 10. /  H 41 2:05:50.4 0:21:18.5 25:22.0 64 1:00:32.6 68 1:28:38.3 74
63 4576 athlete detail ASCHENBRENNER Rolf GER 1988 Skadi Loppet Team --- 19. /  H 21 2:05:55.3 0:21:23.4 25:18.1 57 1:00:33.0 69 1:28:23.9 70
64 4611 athlete detail HENNING Michael GER 1985 SC Lanzenhain --- 20. /  H 21 2:05:58.1 0:21:26.2 25:35.5 74 1:00:34.5 73 1:28:25.3 72
65 4512 athlete detail PESOR Kaido EST 1970 Rapla --- 11. /  H 41 2:05:58.7 0:21:26.8 25:24.1 66 1:00:32.4 67 1:28:19.1 63
66 4232 athlete detail LEBEDEV Alexey RUS 1973 Green glade --- 12. /  H 41 2:06:00.1 0:21:28.2 26:01.3 94 1:00:29.8 64 1:28:20.3 65
67 4636 athlete detail MUTSCHELLER Uli GER 1966 Aidlingen --- 13. /  H 46 2:06:00.8 0:21:28.9 25:24.6 67 1:00:33.7 70 1:28:24.7 71
68 4025 athlete detail GEISSLER Roland GER 1960 SWV Lauchhammer --- 2. /  H 51 2:06:04.8 0:21:32.9 25:20.4 62 1:00:35.0 75 1:28:19.6 64
69 4562 athlete detail WIESNER Stefan GER 1982 Deutscher Fallschirmsport Verband e. V. --- 9. /  H 31 2:06:10.4 0:21:38.5 25:36.0 75 1:00:35.1 76 1:28:21.7 67
70 4230 athlete detail MELNIKOV Oleg RUS 1966 LTA Marathon Team --- 14. /  H 46 2:06:10.7 0:21:38.8 25:37.8 79 1:00:35.5 77 1:28:26.3 73
71 4183 athlete detail BRUSOV Vasily RUS 1984 Troitsk-Toko --- 21. /  H 21 2:07:21.4 0:22:49.5 24:16.5 47 0:59:13.0 55 1:27:42.7 59
72 4012 athlete detail ALBRECHT Uli GER 1953 SC Murnau --- 1. /  H 61 2:08:05.4 0:23:33.5 25:20.7 63 1:00:34.6 74 1:28:40.6 77
73 4536 athlete detail LYASHOK Alexander RUS 1967 Saint-Petersburg --- 15. /  H 46 2:08:08.8 0:23:36.9 24:18.6 50 0:59:01.0 53 1:27:52.3 60
74 4573 athlete detail STROM Thomas NOR 1992 Mjosski --- 22. /  H 21 2:08:23.5 0:23:51.6 24:32.3 53 0:59:09.1 54 1:28:39.4 76
75 4642 athlete detail HOFFMANN Paul GER 1995 Grün-Weiss-Pirna --- 3. /  J 19 M 2:08:25.6 0:23:53.7 25:38.6 80 1:00:36.0 78 1:28:23.5 69
76 4491 athlete detail ROBALDS Andris LAT 1994 Talsi Biathlon Club 3550121 4. /  J 19 M 2:08:26.9 0:23:55.0 26:12.8 105 1:00:28.6 63 1:28:22.9 68
77 4452 athlete detail SUBACHEV Stanislav RUS 1971 CZWS DMITROV --- 13. /  H 41 2:08:27.2 0:23:55.3 25:37.2 77 1:00:36.2 79 1:29:11.8 78
78 4427 athlete detail BRINGOLD Daniel SUI 1972 Blumenstein --- 14. /  H 41 2:08:34.1 0:24:02.2 26:40.6 113 1:02:17.1 96 1:30:35.9 80
79 4305 athlete detail ZALAR Domen SLO 1984 TurboM --- 23. /  H 21 2:09:00.4 0:24:28.5 26:34.5 111 1:02:15.8 94 1:31:01.8 90
80 4327 athlete detail BERGINC Gorazd SLO 1978 ŠD TURBO M --- 7. /  H 36 2:09:01.4 0:24:29.5 25:56.2 91 1:01:35.3 85 1:30:39.7 82
81 4501 athlete detail LEHMANN Marcus GER 1987 Taufkirchen --- 24. /  H 21 2:09:18.0 0:24:46.1 25:32.3 70 1:00:30.7 65 1:28:38.7 75
82 4278 athlete detail HEINL Markus GER 1963 Holzkirchen --- 3. /  H 51 2:09:50.8 0:25:18.9 25:54.0 88 1:01:35.7 86 1:30:39.1 81
83 4595 athlete detail LOGACHEV Alexander RUS 1976 Russia --- 8. /  H 36 2:09:51.8 0:25:19.9 25:30.9 69 1:00:42.1 80 1:30:23.4 79
84 4356 athlete detail MYHR Kasper NOR 1954 Klaebu --- 1. /  H 56 2:09:53.8 0:25:21.9 26:00.4 93 1:01:34.9 84 1:30:42.5 87
85 4032 athlete detail YIGITKURT Arman GER 1964 RSV Geislingen --- 16. /  H 46 2:09:54.7 0:25:22.8 25:55.3 90 1:02:13.6 90 1:31:02.5 91
86 4631 athlete detail KESTEL Matthias GER 1959 Kronach --- 4. /  H 51 2:09:57.2 0:25:25.3 25:33.9 72 1:01:13.7 81 1:30:41.2 85
87 4016 athlete detail ROßBERG Jens GER 1976 Erfurt --- 9. /  H 36 2:09:58.4 0:25:26.5 25:33.3 71 1:01:33.5 82 1:30:39.8 83
88 4666 athlete detail HERZOG Josef AUT 1963 --- --- 5. /  H 51 2:10:01.8 0:25:29.9 27:01.3 129 1:02:12.5 89 1:30:43.2 88
89 4007 athlete detail BASS Jachen SUI 1964 Martina --- 17. /  H 46 2:10:02.8 0:25:30.9 25:40.4 81 1:01:36.3 87 1:30:40.4 84
90 4182 athlete detail IABOROV Nikolai RUS 1973 Kochetov-Team --- 15. /  H 41 2:10:54.2 0:26:22.3 25:29.0 68 1:00:33.7 70 1:31:10.2 93
91 4583 athlete detail ZADVOROCHNYY Yury RUS 1959 Nerechta Kostromskaya oblast --- 6. /  H 51 2:10:55.7 0:26:23.8 26:48.9 119 1:03:03.2 104 1:32:21.7 97
92 4268 athlete detail HYTÖNEN Juhani FIN 1958 pulkkila --- 2. /  H 56 2:11:20.7 0:26:48.8 26:04.1 99 1:03:15.0 109 1:32:52.6 103
93 4011 athlete detail HAAS Arnold GER 1959 SZ Stokach --- 7. /  H 51 2:11:30.1 0:26:58.2 25:55.2 89 1:02:15.4 93 1:31:35.4 95
94 4262 athlete detail BRANDL Thomas GER 1965 TSV Calw --- 18. /  H 46 2:11:32.5 0:27:00.6 26:06.6 102 1:02:44.6 103 1:32:47.9 100
95 4063 athlete detail SCHAIRER Sabrina GER 1982 SALOMON-LEKI-RACINGTEAM --- 2. /  D 31 2:11:33.8 0:27:01.9 25:51.0 84 1:03:13.1 106 1:32:51.2 101
96 4478 athlete detail MOTTINI Manuel ITA 1990 Livigno --- 25. /  H 21 2:11:44.9 0:27:13.0 26:46.9 116 1:02:14.0 91 1:30:43.6 89
97 4486 athlete detail REISKA Alar EST 1963 Voru --- 8. /  H 51 2:11:54.9 0:27:23.0 25:58.9 92 1:01:34.4 83 1:31:04.9 92
98 4615 athlete detail KURDE Mario GER 1969 Harzer Ski Team --- 16. /  H 41 2:12:12.4 0:27:40.5 26:21.3 106 1:02:17.5 97 1:31:34.7 94
99 4227 athlete detail HUBER Thomas GER 1968 --- --- 19. /  H 46 2:12:14.5 0:27:42.6 25:52.6 86 1:02:14.6 92 1:31:51.9 96
100 4400 athlete detail MCLEAN Hamish AUS 1988 Australian Biathlon Association --- 26. /  H 21 2:12:41.8 0:28:09.9 26:31.6 110 1:03:33.6 110 1:33:19.0 105