42. König Ludwig Lauf - Saturday FT

cross country skiing
DATE :1.2.2014 PLACE  :Oberammergau

Selected athletes overview

Selected athletes will be displayed here. Currently nothing selected.
EXPORT :   XLS
Results -
Loading...
Rank Bib Fullname Nat. Year Club fiscode Category Time Gap 9,5 km #
DISPLAY ON PAGE
Rank Bib Fullname Nat. Year Club fiscode Category Time Gap 9,5 km #
1 7056 athlete detail MARSCHALL Philipp GER 1988 Rhöner WSV 3200127 1. /  H 21 0:50:45.6 0:00:00.0 0:21:19.2 2
2 7052 athlete detail WEISHEIT Martin GER 1993 Zella Mehlis 3200393 2. /  H 21 0:50:46.1 0:00:00.5 0:21:20.2 4
3 7083 athlete detail SCHNETZER Michael GER 1990 Fischer Racing Team 3200226 3. /  H 21 0:50:46.2 0:00:00.6 0:21:18.7 1
4 7018 athlete detail REICHELT Tom GER 1982 Snowproof Racing Team 3200015 1. /  H 31 0:50:47.4 0:00:01.8 0:21:19.7 3
5 7062 athlete detail SLECHTA Daniel CZE 1976 Team Fischer --- 1. /  H 36 0:53:18.6 0:02:33.0 0:21:34.8 5
6 7064 athlete detail KRSKA Jan CZE 1986 Team Fischer 3150103 4. /  H 21 0:53:20.9 0:02:35.3 0:21:35.4 6
7 6002 athlete detail DEBERTIN Daniel GER 1992 Eintracht Braunschweig --- 5. /  H 21 0:54:47.3 0:04:01.7 0:23:23.2 9
8 6016 athlete detail VETTERL Philipp GER 1996 SC Partenkirchen 3200760 1. /  J 17 M 0:55:29.1 0:04:43.5 0:23:22.8 8
9 8051 athlete detail PENG Arno SUI 1986 Zizers --- 6. /  H 21 0:55:29.3 0:04:43.7 0:23:24.3 11
10 7061 athlete detail FISCHHABER Florian GER 1992 Gaissach --- 7. /  H 21 0:55:30.0 0:04:44.4 0:23:22.4 7
11 6015 athlete detail ADLER Steffen GER 1974 SALOMON-LEKI-RACINGTEAM --- 2. /  H 36 0:55:32.5 0:04:46.9 0:23:24.9 12
12 6353 athlete detail PROKOP Andreas GER 1985 SC Rettenberg --- 8. /  H 21 0:55:32.9 0:04:47.3 0:23:25.8 13
13 6001 athlete detail DEBERTIN Dirk GER 1967 Eintracht Braunschweig --- 1. /  H 46 0:55:33.6 0:04:48.0 0:23:23.6 10
14 7090 athlete detail MACHAC Karel CZE 1997 SKI JIlemnice 3150612 2. /  J 17 M 0:55:47.5 0:05:01.9 0:23:53.6 17
15 7053 athlete detail KOZNAR Frantisek CZE 1996 SKIJ 3150595 3. /  J 17 M 0:55:47.6 0:05:02.0 0:23:53.2 16
16 6321 athlete detail THUNVALL Peter SWE 1976 IKJ Haninge 3501517 3. /  H 36 0:55:48.8 0:05:03.2 0:23:51.9 14
17 8079 athlete detail HEROLD Lars GER 1985 Team Fischer --- 9. /  H 21 0:55:49.5 0:05:03.9 0:23:54.9 19
18 6315 athlete detail RATYNSKIY Dmitriy RUS 1975 SKIF 3482575 4. /  H 36 0:56:01.0 0:05:15.4 0:23:52.6 15
19 7071 athlete detail SCHODER Joerg GER 1978 SV friedenweiler 3200590 5. /  H 36 0:58:30.4 0:07:44.8 0:24:48.2 21
20 8110 athlete detail BUHL Gerion GER 1993 SV Schauinsland e.V. --- 10. /  H 21 0:58:31.4 0:07:45.8 0:24:49.7 23
21 6177 athlete detail HAAK Steffen GER 1982 Karlsruher Lemminge --- 2. /  H 31 0:58:34.9 0:07:49.3 0:24:49.0 22
22 7091 athlete detail ČÍŽEK Martin CZE 1997 ČKS SKI JILEMNICE 3150615 4. /  J 17 M 0:58:40.3 0:07:54.7 0:23:54.4 18
23 8150 athlete detail GAFFAL Peter GER 1971 SALOMON LEKI RACING TEAM --- 1. /  H 41 0:59:05.5 0:08:19.9 0:25:12.5 27
24 8083 athlete detail MEIER Silvio SUI 1990 LG Lausen --- 11. /  H 21 0:59:18.9 0:08:33.3 0:25:10.7 24
25 8026 athlete detail KAGIROV Rustem RUS 1973 Belebey --- 2. /  H 41 0:59:19.7 0:08:34.1 0:25:23.6 36
26 8108 athlete detail FLADE Matthias GER 1979 SC Münchberg --- 3. /  H 31 0:59:21.0 0:08:35.4 0:25:11.1 25
27 7005 athlete detail MEIER Christoph SUI 1993 Lausen --- 12. /  H 21 0:59:21.5 0:08:35.9 0:25:11.2 26
28 7092 athlete detail LÄUFLE Michael GER 1987 TSV Buchenberg --- 13. /  H 21 0:59:21.6 0:08:36.0 0:25:15.0 31
29 6012 athlete detail KARL Christian GER 1990 Werdau --- 14. /  H 21 0:59:24.0 0:08:38.4 0:25:15.5 32
30 6006 athlete detail BERTHOLD Ronny GER 1977 ATSV Gebirge Gelobtland --- 6. /  H 36 0:59:25.1 0:08:39.5 0:25:22.8 35
31 6013 athlete detail STÜTZ Stephan GER 1969 Rad und Sport Stütz --- 3. /  H 41 0:59:25.4 0:08:39.8 0:25:21.4 33
32 6009 athlete detail SEEBER Carsten GER 1977 Frankenhain --- 7. /  H 36 0:59:26.3 0:08:40.7 0:25:22.0 34
33 6026 athlete detail TRÖGER Nicole GER 1983 SC Großberg SKIGO --- 1. /  D 31 0:59:26.8 0:08:41.2 0:25:13.7 29
34 7045 athlete detail KÖLBEL Frank GER 1962 VSC Klingenthal --- 1. /  H 51 0:59:36.7 0:08:51.1 0:25:13.2 28
35 6197 athlete detail SCHWAIGER Hermann GER 1972 SC Peiting --- 4. /  H 41 0:59:45.8 0:09:00.2 0:25:14.4 30
36 6273 athlete detail ZIMMER Florian GER 1993 TuWi Adenau 3200693 15. /  H 21 1:00:33.4 0:09:47.8 0:24:40.5 20
37 6017 athlete detail FISCHER Gabriel SUI 1985 Unisport Bern --- 16. /  H 21 1:00:35.1 0:09:49.5 0:26:07.6 44
38 6379 athlete detail STERNEDER Manuel GER 1995 WSV Aschau --- 1. /  J 19 M 1:00:36.1 0:09:50.5 0:25:56.7 37
39 6226 athlete detail MÜLLER Uwe GER 1980 Chemnitz --- 4. /  H 31 1:00:39.2 0:09:53.6 0:25:58.2 40
40 6281 athlete detail MUELLER Joerg GER 1976 SV Chemnitz/Harthau --- 8. /  H 36 1:00:39.9 0:09:54.3 0:25:58.1 39
41 7089 athlete detail MACHAC Karel CZE 1968 SKI JIlemnice 3150506 2. /  H 46 1:00:40.1 0:09:54.5 0:25:57.3 38
42 7082 athlete detail FRICK Kuno LCH 1967 Balzers --- 3. /  H 46 1:00:40.2 0:09:54.6 0:26:07.0 43
43 7021 athlete detail NOVOTNÝ Jiri CZE 1960 FEL Praha 3150098 2. /  H 51 1:00:55.1 0:10:09.5 0:26:04.4 41
44 7019 athlete detail HEINZELLER Korbinian GER 1982 Oberammergau --- 5. /  H 31 1:01:02.7 0:10:17.1 0:26:30.3 51
45 7118 athlete detail LARIONOV Andrey RUS 1962 Irkutsk --- 3. /  H 51 1:01:32.3 0:10:46.7 0:26:06.3 42
46 6003 athlete detail WILLENBÜCHER Christoph GER 1979 SSV Wertach --- 6. /  H 31 1:01:35.1 0:10:49.5 0:26:25.8 47
47 6354 athlete detail WYSS Josef SUI 1964 Skiclub Kriens --- 4. /  H 46 1:02:05.5 0:11:19.9 0:26:26.3 48
48 8009 athlete detail SILLASTE Ahti EST 1978 Melalahden Mieshiihtäjät --- 9. /  H 36 1:02:07.2 0:11:21.6 0:26:29.8 50
49 6033 athlete detail SELIG Steffen GER 1974 --- --- 10. /  H 36 1:02:07.7 0:11:22.1 0:26:34.4 52
50 7146 athlete detail TEPLY Zdenek CZE 1966 Ski Team Heralec --- 5. /  H 46 1:02:09.5 0:11:23.9 0:26:36.9 57
51 7116 athlete detail AMBÜHL Joos SUI 1959 Davos Dorf --- 4. /  H 51 1:02:13.7 0:11:28.1 0:26:45.5 60
52 8023 athlete detail DERTZ Oliver GER 1971 Lichtenstein --- 5. /  H 41 1:02:27.2 0:11:41.6 0:26:44.8 59
53 6307 athlete detail JOHANNES Martin GER 1985 Fischen --- 17. /  H 21 1:02:27.4 0:11:41.8 0:26:17.6 46
54 6010 athlete detail WELZ Anton GER 1962 Steingaden --- 5. /  H 51 1:02:27.5 0:11:41.9 0:26:28.9 49
55 8068 athlete detail ERIXON Claes SWE 1973 grava sk --- 6. /  H 41 1:02:33.3 0:11:47.7 0:26:16.8 45
56 6022 athlete detail BUND Marcel GER 1998 SG Klotzsche --- 1. /  J 16 M 1:02:33.5 0:11:47.9 0:26:36.3 56
57 6251 athlete detail WESTERLUND Mathias SWE 1973 Global Sports Tours Sweden --- 7. /  H 41 1:02:35.1 0:11:49.5 0:26:52.6 63
58 7067 athlete detail HARTMANN Sandra GER 1994 TSV Rauenstein 3205342 1. /  J 19 W 1:02:36.2 0:11:50.6 0:27:06.4 70
59 7099 athlete detail WEBER Andreas GER 1966 TGV Schotten --- 6. /  H 46 1:02:36.3 0:11:50.7 0:26:35.0 53
60 7009 athlete detail SUNDBERG Hans SWE 1963 IKJ Haninge --- 6. /  H 51 1:02:38.2 0:11:52.6 0:26:55.8 66
61 7143 athlete detail BECKER Linda GER 1990 WSC Breisgau-Staufen 3205426 1. /  D 21 1:02:38.3 0:11:52.7 0:26:35.1 54
62 8054 athlete detail LANDERL Wolfgang AUT 1969 Trirun Linz --- 8. /  H 41 1:02:46.6 0:12:01.0 0:26:58.1 68
63 7077 athlete detail DERMON Flurin LCH 1986 Triesen --- 18. /  H 21 1:03:08.9 0:12:23.3 0:26:51.8 62
64 8148 athlete detail WALLNER Sabine GER 1995 Löffler-Skadi Loppet Skimarathonteam --- 2. /  J 19 W 1:03:08.9 0:12:23.3 0:26:35.7 55
65 8047 athlete detail PRONIN Vladimir RUS 1959 Moskau --- 7. /  H 51 1:03:17.1 0:12:31.5 0:26:51.3 61
66 6366 athlete detail WEISS Thomas GER 1963 WSV Ilmenau --- 8. /  H 51 1:03:44.4 0:12:58.8 0:26:57.3 67
67 7101 athlete detail VOLKOV Alexander RUS 1962 Kirov --- 9. /  H 51 1:03:55.2 0:13:09.6 0:26:55.2 65
68 6036 athlete detail KEINER Robin GER 1990 SWV Goldlauter-Heidersbach --- 19. /  H 21 1:03:59.8 0:13:14.2 0:27:19.3 78
69 8001 athlete detail BUBULA Dr. Pawel POL 1980 Wisniowa --- 7. /  H 31 1:04:01.7 0:13:16.1 0:26:44.1 58
70 8059 athlete detail CORVIN Stefan GER 1966 LG Mettenheim --- 7. /  H 46 1:04:03.5 0:13:17.9 0:27:18.3 77
71 8090 athlete detail KÖNIG Markus GER 1992 Königsbrunn --- 20. /  H 21 1:04:03.8 0:13:18.2 0:27:12.6 72
72 7127 athlete detail HARBAUER Georg GER 1971 Speedmaxteam --- 9. /  H 41 1:04:06.8 0:13:21.2 0:27:17.7 75
73 6014 athlete detail KRAMER Lothar GER 1979 Arnsberg --- 8. /  H 31 1:04:25.9 0:13:40.3 0:27:56.2 88
74 8019 athlete detail LUKIN Venedikt RUS 1949 Toropchanen --- 1. /  H 61 1:04:26.8 0:13:41.2 0:27:51.8 86
75 7040 athlete detail MEYER Hansruedi SUI 1964 Zeglingen --- 8. /  H 46 1:04:28.1 0:13:42.5 0:27:16.2 73
76 7070 athlete detail SCHAFHAUSER Stehan GER 1979 TriSki Bayerwald --- 9. /  H 31 1:04:30.1 0:13:44.5 0:27:11.7 71
77 6031 athlete detail REICHEL Tino GER 1962 Frauenstein --- 10. /  H 51 1:04:34.5 0:13:48.9 0:27:19.3 78
78 6029 athlete detail BREM Robert GER 1975 --- --- 11. /  H 36 1:04:34.6 0:13:49.0 0:27:17.8 76
79 6005 athlete detail HARTWIG Hubert GER 1953 SV TU Ilmenau --- 2. /  H 61 1:04:34.9 0:13:49.3 0:27:24.0 83
80 6008 athlete detail ZIMMERMANN Mario GER 1979 Erfurt --- 10. /  H 31 1:04:47.7 0:14:02.1 0:27:22.8 82
81 6021 athlete detail MAJER Jan CZE 1973 CK Sukacka --- 10. /  H 41 1:04:48.7 0:14:03.1 0:28:28.3 108
82 7008 athlete detail HELGESEN Christian NOR 1972 Asker --- 11. /  H 41 1:04:49.6 0:14:04.0 0:28:27.3 106
83 6260 athlete detail JOHANNESSEN Tom NOR 1969 Gneist --- 12. /  H 41 1:04:50.3 0:14:04.7 0:28:35.0 110
84 6025 athlete detail PUESCHMANN Sven GER 1996 Freital --- 5. /  J 17 M 1:04:53.3 0:14:07.7 0:27:03.4 69
85 7086 athlete detail STADLEROVA Sarka CZE 1994 Tatran Zelezna Ruda 3155284 3. /  J 19 W 1:04:55.5 0:14:09.9 0:28:00.0 89
86 6385 athlete detail WOBST Markus GER 1991 Grün-Weiss-Pirna --- 21. /  H 21 1:04:55.6 0:14:10.0 0:28:14.1 103
87 6277 athlete detail ENDERS Katrin GER 1968 Suhl --- 1. /  D 46 1:04:56.7 0:14:11.1 0:28:00.4 90
88 8048 athlete detail SOLBERG Tor Ove NOR 1961 PWT --- 11. /  H 51 1:04:57.2 0:14:11.6 0:28:00.7 91
89 7050 athlete detail POMSEL Thomas GER 1982 Kolkwitz --- 11. /  H 31 1:04:59.6 0:14:14.0 0:28:12.0 101
90 8146 athlete detail LUTZ Christoph ITA 1981 ASV Arunda Schleis --- 12. /  H 31 1:04:59.7 0:14:14.1 0:28:07.5 97
91 6011 athlete detail WIESNER Klaus GER 1959 Team Schelter Ohrdruf --- 12. /  H 51 1:05:00.0 0:14:14.4 0:28:06.6 96
92 8002 athlete detail JÖRGEN Strinnholm SWE 1967 umea --- 9. /  H 46 1:05:00.4 0:14:14.8 0:28:02.3 92
93 8050 athlete detail STRUPLER Matthias SUI 1954 SC Grindelwald --- 1. /  H 56 1:05:08.2 0:14:22.6 0:28:16.3 105
94 7033 athlete detail IMANGAZHINA Svetlana KAZ 1966 Astana --- 2. /  D 46 1:05:10.2 0:14:24.6 0:28:03.0 93
95 6201 athlete detail ANGELI Christiane GER 1989 TSV Buchenberg --- 2. /  D 21 1:05:22.7 0:14:37.1 0:27:53.9 87
96 7108 athlete detail KIRCHBICHLER Johannes GER 1999 SC Peiting --- 1. /  J 15 M 1:05:31.4 0:14:45.8 0:27:51.1 85
97 7027 athlete detail WENDT Oliver GER 1979 SkizugGebAufklBtl230 --- 13. /  H 31 1:05:33.4 0:14:47.8 0:29:06.0 134
98 6058 athlete detail HAUFE Florian GER 1997 SG Klotzsche --- 6. /  J 17 M 1:05:34.1 0:14:48.5 0:27:21.6 80
99 4672 athlete detail MAYR Andreas GER 1966 --- --- 10. /  H 46 1:05:34.7 0:14:49.1 0:28:08.4 98
100 6247 athlete detail FISCHER Sven GER 1981 waxshop Racing Team --- 14. /  H 31 1:05:36.6 0:14:51.0 0:27:17.2 74