Selected athletes will be displayed here. Currently nothing selected.
Publishing or redistribution of content is prohibited without written permission..
By downloading the file you accept these terms of use.
Loading...
Rank | Bib | Fullname | Nat. | Year | Club | Category | Time | Gap | 6 km | # | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | diplom | 1682 | KAISER Maximilian | 2002 | SV Medizin Bad Liebenstein | 1. / J 17 M | 0:30:50.4 | 0:00:00.0 | 0:21:32.0 | 1 | ||
2 | diplom | 1602 | ROBALDS Arvis | 1988 | Team Ammergauer Alpen | 1. / H 31 | 0:31:01.6 | 0:00:11.2 | 0:21:33.0 | 2 | ||
3 | diplom | 1658 | BERGSTRÖM Max | 1989 | Team Ammergauer Alpen | 1. / H 21 | 0:31:43.9 | 0:00:53.4 | 0:22:14.3 | 3 | ||
4 | diplom | 1667 | JURANEK Lukas | 2002 | X-Team BaNo K. Vary | 2. / J 17 M | 0:32:12.2 | 0:01:21.7 | 0:22:17.0 | 4 | ||
5 | diplom | 1623 | NICHOLAS Michael | 1992 | Edinburgh University Boat Club | 2. / H 21 | 0:33:42.7 | 0:02:52.2 | 0:23:19.3 | 5 | ||
6 | diplom | 1601 | FÜHRLER Severin | 1994 | WSV Schlehdorf | 3. / H 21 | 0:35:15.9 | 0:04:25.5 | 0:24:43.5 | 7 | ||
7 | diplom | 1679 | HOLIK Amos | 2005 | Ski Club Heidelberg | 1. / S 14 M | 0:35:20.1 | 0:04:29.7 | 0:24:28.3 | 6 | ||
8 | diplom | 1645 | RECHENBERG Trutz Von | 2004 | RSC Lüneburg | 1. / J 15 M | 0:37:03.9 | 0:06:13.5 | 0:25:55.6 | 8 | ||
9 | diplom | 1668 | JURANKOVA Heidi | 2002 | X-Team BaNo K. Vary | 1. / J 17 W | 0:37:29.7 | 0:06:39.2 | 0:26:12.5 | 9 | ||
10 | diplom | 1640 | ELFERS Marielle | 2005 | BTSV Eintracht Ski | 1. / S 14 W | 0:37:48.9 | 0:06:58.4 | 0:26:39.3 | 10 | ||
11 | diplom | 1680 | GERUM Sebastian | 1982 | --- | 1. / H 36 | 0:39:05.9 | 0:08:15.5 | 0:27:17.3 | 13 | ||
12 | diplom | 1634 | KUZNETSOV Stanislav | 1981 | --- | 2. / H 36 | 0:39:20.4 | 0:08:30.0 | 0:27:21.8 | 14 | ||
13 | diplom | 1666 | JURANEK Tomas | 1972 | X-Team BaNo K. Vary | 1. / H 46 | 0:40:01.7 | 0:09:11.2 | 0:27:03.0 | 12 | ||
14 | diplom | 1691 | GREßMANN Wiebke | 1995 | xc-ski.de AHASHSEPN Skimarathon Team | 1. / D 21 | 0:40:31.9 | 0:09:41.5 | 0:28:00.8 | 16 | ||
15 | diplom | 1749 | KELLER Diana | 1973 | SWV Goldlauter-Heidersbach | 1. / D 46 | 0:40:32.4 | 0:09:42.0 | 0:28:02.1 | 17 | ||
16 | diplom | 1684 | SZCZOTKA Dorota | 1978 | --- | 1. / D 41 | 0:41:48.9 | 0:10:58.5 | 0:29:25.6 | 20 | ||
17 | diplom | 1603 | PFLEGER Simon | 1992 | FSV Wehringen | 4. / H 21 | 0:42:04.7 | 0:11:14.2 | 0:29:19.1 | 19 | ||
18 | diplom | 1636 | HUNGER Nils-Erik | 2003 | SG Klotzsche | 1. / J 16 M | 0:42:10.2 | 0:11:19.7 | 0:29:18.3 | 18 | ||
19 | diplom | 1626 | YURPALOV Oleg | 1965 | FIZCLUB | 1. / H 51 | 0:42:28.2 | 0:11:37.7 | 0:29:35.1 | 21 | ||
20 | diplom | 1701 | NOODT Karin | 1966 | SC Buntenbock | 1. / D 51 | 0:42:43.4 | 0:11:53.0 | 0:30:02.3 | 23 | ||
21 | diplom | 1624 | KUPFER Lena | 2004 | SV Trebsen | 1. / J 15 W | 0:42:46.9 | 0:11:56.5 | 0:29:58.3 | 22 | ||
22 | diplom | 1705 | ORGIS Fynn | 2005 | TSV Oberammergau | 2. / S 14 M | 0:42:56.9 | 0:12:06.5 | 0:30:30.3 | 24 | ||
23 | diplom | 1607 | WINKLER Florian | 1991 | --- | 5. / H 21 | 0:44:49.7 | 0:13:59.2 | 0:31:01.3 | 26 | ||
24 | diplom | 1750 | VOGLER Barbara | 1982 | SG Einheit Berliner Bär | 1. / D 36 | 0:44:54.0 | 0:14:03.5 | 0:31:04.3 | 27 | ||
25 | diplom | 1614 | TONN Albrecht | 2004 | SC Buntenbock | 2. / J 15 M | 0:45:08.0 | 0:14:17.5 | 0:30:58.3 | 25 | ||
26 | diplom | 1651 | LAIMER Filippa | 2004 | Nordic Team Absam | 2. / J 15 W | 0:45:21.0 | 0:14:30.5 | 0:31:21.3 | 28 | ||
27 | diplom | 1625 | MOROZOV Evgeniy | 1980 | BODRYE | 3. / H 36 | 0:46:01.0 | 0:15:10.5 | 0:32:48.6 | 31 | ||
28 | diplom | 1633 | AITOV Askar | 1982 | BODRYE | 4. / H 36 | 0:46:03.4 | 0:15:13.0 | 0:31:46.6 | 29 | ||
29 | diplom | 1632 | GOERITZ Leonie | 2001 | SC Buntenbock | 2. / J 17 W | 0:47:23.2 | 0:16:32.8 | 0:31:52.3 | 30 | ||
30 | diplom | 1627 | POPKOV Maksim | 1988 | BODRYE | 2. / H 31 | 0:47:38.9 | 0:16:48.5 | 0:33:24.7 | 32 | ||
31 | diplom | 1637 | HUNGER Frank | 1968 | SG Klotzsche | 2. / H 51 | 0:48:59.2 | 0:18:08.8 | 0:33:29.3 | 33 | ||
32 | diplom | 1639 | BRAUNE Katharina | 1983 | Tri Team Freiburg | 2. / D 36 | 0:50:33.0 | 0:19:42.5 | 0:35:34.8 | 37 | ||
33 | diplom | 1690 | MEURER Karolin | 2001 | --- | 3. / J 17 W | 0:51:17.5 | 0:20:27.0 | 0:35:05.8 | 35 | ||
34 | diplom | 1663 | SCHERER Kathrin | 1982 | --- | 3. / D 36 | 0:51:19.0 | 0:20:28.5 | 0:35:45.8 | 38 | ||
35 | diplom | 1608 | SCHIMMEL Brigitte | 1962 | --- | 1. / D 56 | 0:51:26.7 | 0:20:36.3 | 0:35:06.8 | 36 | ||
36 | diplom | 1635 | MÜLLER-KUCKELBERG Katja | 2000 | SG Klotzsche | 1. / J 19 W | 0:51:28.5 | 0:20:38.0 | 0:35:50.3 | 39 | ||
37 | diplom | 1673 | CYRON Jutta | 1968 | --- | 2. / D 51 | 0:53:50.0 | 0:22:59.5 | 0:37:18.8 | 40 | ||
38 | diplom | 1695 | STIMPEL Burkhard | 1955 | Uslar | 1. / H 61 | 0:55:03.0 | 0:24:12.5 | 0:38:37.3 | 44 | ||
39 | diplom | 1698 | LÖW Jakob | 2005 | SG Klotzsche | 3. / S 14 M | 0:55:07.5 | 0:24:17.0 | 0:42:04.3 | 54 | ||
40 | diplom | 1662 | PFLEGER Johann | 1958 | FSV Wehringen | 2. / H 61 | 0:55:14.5 | 0:24:24.0 | 0:38:30.6 | 43 | ||
41 | diplom | 1700 | BARTHEL Wolfgang | 1955 | SG Klotsche e.V. | 3. / H 61 | 0:55:21.7 | 0:24:31.3 | 0:40:42.1 | 50 | ||
42 | diplom | 1672 | SCHMIDT-MÖßINGER Anissa | 1990 | --- | 2. / D 21 | 0:55:34.7 | 0:24:44.3 | 0:38:18.6 | 42 | ||
43 | diplom | 1619 | DIEMER Pia | 2004 | TG 48 Schweinfurt | 3. / J 15 W | 0:56:28.2 | 0:25:37.8 | 0:38:14.3 | 41 | ||
44 | diplom | 1671 | SCHMIDT Paul | 2006 | --- | 1. / S 13 M | 0:56:32.0 | 0:25:41.5 | 0:39:48.3 | 46 | ||
45 | diplom | 1646 | ILLICHMANN Leonie | 1990 | --- | 3. / D 21 | 0:56:50.7 | 0:26:00.3 | 0:39:36.1 | 45 | ||
46 | diplom | 1641 | SCHULZE Rico | 1981 | WSC Erzgebirge Oberwiesenthal | 5. / H 36 | 0:56:54.0 | 0:26:03.6 | 0:26:46.6 | 11 | ||
47 | diplom | 1681 | EWALD Ida | 2004 | --- | 4. / J 15 W | 0:56:55.5 | 0:26:05.0 | 0:27:59.1 | 15 | ||
48 | diplom | 1670 | SCHMIDT Katharina | 1974 | --- | 2. / D 41 | 0:56:59.0 | 0:26:08.5 | 0:39:51.1 | 47 | ||
49 | diplom | 1628 | DURDEL Pascal | 2006 | Skiklub Dresden-Niedersedlitz | 2. / S 13 M | 0:57:05.8 | 0:26:15.3 | 0:40:03.8 | 49 | ||
50 | diplom | 1747 | MATERNE Klaus | 1967 | --- | 3. / H 51 | 0:57:52.0 | 0:27:01.5 | 0:39:55.1 | 48 | ||
51 | diplom | 1618 | BODEN Nico | 2003 | SG Klotzsche e.V. | 2. / J 16 M | 0:58:31.7 | 0:27:41.3 | 0:41:00.1 | 52 | ||
52 | diplom | 1649 | TRITTA Manfred | 1957 | SV Söchtenau | 4. / H 61 | 0:59:21.8 | 0:28:31.3 | 0:40:56.8 | 51 | ||
53 | diplom | 1674 | BERNDT Karoline | 1966 | --- | 3. / D 51 | 1:00:10.3 | 0:29:19.8 | 0:42:00.8 | 53 | ||
54 | diplom | 1675 | MACKOVJAK David | 1962 | --- | 1. / H 56 | 1:03:03.0 | 0:32:12.6 | 0:44:30.6 | 60 | ||
55 | diplom | 1643 | GLOCKER Peter | 1954 | --- | 5. / H 61 | 1:03:23.3 | 0:32:32.8 | 0:45:14.6 | 61 | ||
56 | diplom | 1605 | ARNOLD Jana | 1964 | team bella vista beucha | 4. / D 51 | 1:03:24.0 | 0:32:33.6 | 0:44:20.8 | 58 | ||
57 | diplom | 1620 | DIEMER Birgit | 1965 | TG 48 Schweinfurt | 5. / D 51 | 1:04:16.5 | 0:33:26.1 | 0:44:26.4 | 59 | ||
58 | diplom | 1629 | ESTERL Karlheinz | 1960 | LV Deggendorf | 2. / H 56 | 1:06:20.5 | 0:35:30.1 | 0:47:13.9 | 64 | ||
59 | diplom | 1656 | RYAZANOVA Elena | 1983 | GoldFinch Team | 4. / D 36 | 1:06:25.5 | 0:35:35.0 | 0:45:26.8 | 62 | ||
60 | diplom | 1615 | TONN Babette | 1968 | SC Buntenbock | 6. / D 51 | 1:06:50.8 | 0:36:00.3 | 0:47:07.9 | 63 | ||
61 | diplom | 1612 | MAAR Ralf | 1977 | TSV Wolfratshausen | 1. / H 41 | 1:08:01.7 | 0:37:11.3 | 0:47:22.1 | 65 | ||
62 | diplom | 1683 | TONN Friedrich | 2007 | --- | 1. / S 12 M | 1:08:10.7 | 0:37:20.3 | 0:34:24.6 | 34 | ||
63 | diplom | 1699 | BARTHEL Lena | 2009 | SG Klotzsche | 1. / S 10 W | 1:09:59.6 | 0:39:09.1 | 0:44:11.6 | 57 | ||
64 | diplom | 1650 | BRACK Robert | 1963 | --- | 3. / H 56 | 1:10:12.0 | 0:39:21.6 | 0:50:00.6 | 67 | ||
65 | diplom | 1654 | MALER Manfred | 1963 | --- | 4. / H 56 | 1:10:13.3 | 0:39:22.8 | 0:49:43.4 | 66 | ||
66 | diplom | 1653 | NEUNER Thomas | 1964 | --- | 4. / H 51 | 1:10:14.1 | 0:39:23.6 | 0:50:05.9 | 69 | ||
67 | diplom | 1638 | BRAUN Nadine | 1975 | --- | 3. / D 41 | 1:10:57.6 | 0:40:07.1 | 0:50:00.6 | 67 | ||
68 | diplom | 2362 | FRITZ Theo | 1949 | --- | 1. / H 66 | 1:13:07.8 | 0:42:17.3 | 0:51:24.6 | 71 | ||
69 | diplom | 1678 | SCHULTE Brigitte | 1971 | Team M + B | 2. / D 46 | 1:13:40.0 | 0:42:49.6 | 0:51:22.4 | 70 | ||
70 | diplom | 1689 | CHABROL Bertrand | 1947 | --- | 1. / H 71 | 1:14:19.8 | 0:43:29.4 | 0:53:13.6 | 74 | ||
71 | diplom | 1665 | KELLY Rosemary | 1953 | --- | 1. / D 66 | 1:14:34.1 | 0:43:43.6 | 0:52:25.9 | 72 | ||
72 | diplom | 1685 | MEY Kathrin | 1963 | --- | 2. / D 56 | 1:15:31.6 | 0:44:41.1 | 0:53:02.6 | 73 | ||
73 | diplom | 1647 | SKUCHILOVA Polina | 1988 | --- | 1. / D 31 | 1:20:14.0 | 0:49:23.6 | 0:57:47.1 | 77 | ||
74 | diplom | 1686 | ARNDT Bärbel | 1956 | --- | 1. / D 61 | 1:22:06.6 | 0:51:16.1 | 0:58:18.4 | 78 | ||
75 | diplom | 1606 | BECKER Harald | 1946 | SF Windach | 2. / H 71 | 1:22:49.3 | 0:51:58.9 | 0:59:16.9 | 80 | ||
76 | diplom | 1703 | DOBROVSKA Renata | 1984 | --- | 2. / D 31 | 1:22:53.6 | 0:52:03.1 | 0:58:40.4 | 79 | ||
77 | diplom | 1706 | JILEK Peter | 1954 | ski team Heralec | 6. / H 61 | 1:23:43.1 | 0:52:52.6 | 0:56:31.1 | 76 | ||
78 | diplom | 1687 | PROSKE Cathleen | 1974 | Strassenräuber Geithain | 4. / D 41 | 1:33:31.1 | 1:02:40.7 | 0:43:50.3 | 56 | ||
79 | diplom | 1622 | PROSKE Helene | 2008 | Strassenräuber Geithain | 1. / S 11 W | 1:34:52.8 | 1:04:02.4 | 0:43:45.6 | 55 | ||
80 | diplom | 1648 | PYASETSKY Valentin | 1988 | --- | 3. / H 31 | 1:41:01.2 | 1:10:10.7 | 0:55:48.6 | 75 | ||
81 | diplom | 1631 | RICHARZ Peter | 1948 | 1.WSV | 3. / H 71 | 1:41:03.6 | 1:10:13.1 | 1:09:26.4 | 81 | ||
82 | diplom | 1617 | WENNERFELDT Susanna | 1960 | Himmeta IF | 3. / D 56 | 1:41:30.9 | 1:10:40.5 | 1:10:15.2 | 83 | ||
83 | diplom | 1616 | ERIKSSON Eva | 1958 | Himmeta IF | 2. / D 61 | 1:45:42.7 | 1:14:52.2 | 1:10:08.2 | 82 | ||
--- | 1688 | MÜLLER Lothar | 1939 | --- | . / H 76 | DSQ | --- | --- | --- | |||
--- | 1702 | FÖRMER Markus | 1965 | --- | . / H 51 | DNF | --- | 0:27:44.1 | --- | |||
--- | 1604 | HOMYER Roger | 1954 | Highland Nordic | . / H 61 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1609 | KUENNE Christoph | 1980 | --- | . / H 36 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1610 | DARSCHEID Frank | 1966 | Donau Ruder Club Deggendorf 2001 e. V. | . / H 51 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1611 | REICHERT-FACILIDES Tim Rayan Frederik | 2001 | --- | . / J 17 M | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1613 | REICHERT-FACILIDES Tania | 1964 | --- | . / D 51 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1630 | LINDNER Birgit | 1969 | --- | . / D 46 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1642 | WÖHL Annett | 1970 | SG Klotzsche | . / D 46 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1644 | PAUL Angela | 1959 | --- | . / D 56 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1652 | NEUNER Petra | 1966 | --- | . / D 51 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1657 | HELMSCHROTT Nina | 1990 | Team Ammergauer Alpen | . / D 21 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1659 | STADLER Claudia | 1969 | Team Ammergauer Alpen | . / D 46 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1660 | LANDERER Dominik | 1990 | Team Ammergauer Alpen | . / H 21 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1661 | HOLLENSTEIN Lea | 2005 | SAUERLAND SKI TEAM/SK Wunderthausen | . / S 14 W | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1664 | ILJINE Diana | 1964 | --- | . / H 51 | DNS | --- | --- | --- | |||
--- | 1669 | JURANKOVA Dagmar | 1970 | X-Team BaNo K. Vary | . / D 46 | DNS | --- | --- | --- |